Aliancia nepatrí do múzea
Svet bez NATO sa dá predstaviť, ale bola by to chyba. Aj keď teraz je ekonomická kríza väčšou hrozbou ako nedostatok bezpečnosti, nemusí to tak zostať natrvalo.
Nadchádzajúci summit NATO v Chicagu bude jeden z tých dôležitých. Na oficiálnej agende budú záležitosti od Afganistanu po Rusko, ale dominovať budú dve vážne zmeny: pozornosť Spojených štátov sa presúva z Európy a Blízkeho východu ďalej na Áziu. A Európa v kríze škrtá rozpočty na obranu.
Čím menej Európania prispievajú do spoločných operácií, tým viac klesá záujem USA o NATO. Slovensko má na fungovaní aliancie bytostný záujem. Je preto aj na našej obrane a diplomacii pomôcť NATO dostať sa z krízy.
Má to význam? Dá sa predsa predstaviť svet aj bez NATO. Navyše, niektorí tvrdia, že aliancia je v kríze práve preto, lebo už o ňu stratili členské krajiny záujem; že vlastne funguje iba zotrvačnosťou. Niečo na tom je: keby sa spojenci naozaj obávali vojenskej hrozby, asi by tak neškrtali obranné rozpočty.
V čase krízy bude neskoro
Poslať alianciu do múzea by však bolo chybou. To, že nás momentálne viac kvári ekonomika ako bezpečnosť, neznamená, že o niekoľko rokov nebude opačná situácia. Je možné, že ak sa hospodársku krízu nepodarí zastaviť, tak časti Európy čakajú nepokoje – história nám hovorí, že v čase krízy rastie extrémizmus a nacionalizmus. Nemusíme dlho premýšľať, aby sme si spomenuli na následky týchto -izmov v Európe.
V čase krízy však bude neskoro budovať obrannú alianciu. Na to, aby fungovala, jej musia predchádzať roky spoločného tréningu, nákupu kompatibilnej techniky a budovania dôvery. Práve preto má význam ďalej investovať do NATO: je to poistenie proti budúcim krízam. Ako každá poistka, treba ju splácať dopredu.
Navyše, práve vďaka NATO majú Američania jednu nohu v Európe. Ich vplyv je dnes menší, ako býval: aj Washington trápi kríza sebadôvery a reputáciu mu pošramotili vojna v Iraku či väzenie v Guantáname. Ale i oslabená Amerika je pre Európu neodmysliteľným spojencom. Ani relatívne malý zásah v Líbyi (v počte náletov oveľa menší ako Kosovo) by nebol býval možný bez ich vojenskej sily: stíhačky boli síce francúzske, belgické či britské, ale tankovali ich americké lietadlá a navádzali americkí navigátori.
Takéto relatívne malé konflikty by raz mala vedieť Európa vybojovať sama, dnes sa však bez USA nezaobíde. Súdiac podľa škrtov v európskych obranných rozpočtoch, ešte to tak dlho ostane. Lenže Spojené štáty tiež redukujú výdavky na obranu a už si pozornejšie vyberajú, kam sústredia vojenské sily. Na rozdiel od Ázie, v Európe nevidia žiadnu akútnu hrozbu. Preto idú stiahnuť dve zo štyroch brigád, ktoré tu majú.
Ambicie da papieri
Európski spojenci by teoreticky mali začať míňať na obranu viac, aby pokryli medzery, ktoré americký presun zanechá. Ale deje sa presný opak: od začiatku krízy škrtli Európania na obrane desiatky miliárd. Británia sa na desať rokov vzdala lietadlových lodí; Španielsko sa ide pridať. Holandsko a Dánsko zrušili tankové sily. Na papieri má aliancia stále ambíciu byť schopná bojovať dve veľké vojny a šesť malých operácií naraz, ale týmto plánom verí už iba málo ľudí. A to je problém: ak NATO stratí dôveryhodnosť, stratí tiež schopnosť odradiť prípadných nepriate ľov.
Čo vie Slovensko urobiť pre to, aby vojenská sila neochabla? Nie sme veľký štát, ale tretina členov je ešte menšia alebo chudobnejšia, takže sa nemáme veľmi za koho skrývať. Premiérove slová na konferencii GLOBSEC, že Slovensko zvýši výdavky na obranu, keď prejde kríza, boli dobrým začiatkom: na novú techniku dávame príliš málo. Iba Grécko a Bulharsko zredukovali výdavky na modernizáciu viac ako my.
Kým sa nezlepší ekonomika, mali by sme sa zaviazať ďalej neškrtať a dať obrane jasný rozpočet na niekoľko rokov dopredu – bez neho sa plány na nákup techniky budú robiť ťažko. A dôležité bude naplniť deklaráciu o vytvorení spoločných jednotiek s Českom, Maďarskom a Poľskom – vieme si tak udržať spôsobilosti, ktoré by inak padli za obeť škrtom. V čase krízy na viac asi nebudú prostriedky. Ale za situácie, keď dôveryhodnosť NATO klesá a záujem USA o Európu je nižší, to minimum, ktoré treba urobiť, je zastaviť pokles v obranyschopnosti Slovenska.